HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Nusaybin Kongresine katıldı

Açıklama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Nusaybin 4. Olağan Genel Kurulunu yaptı. Kongreye tek aday olarak giren Mehmet Şirin Barış Nusaybin İlçe Başkanı seçildi.

 

 

Bir düğün salonunda yapılan kongre, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin Milletvekilleri Pero Dündar ve Ebru Günay'ın salona gelmesiyle başladı.

 

Divanın seçilmesinden sonra konuşmalara geçildi. HDP ve DTK yöneticilerinin konuşmalarından sonran HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar bir kongere bir konuşma yaptı.

Kürtçe, Arapça ve Türkçe selamlala konuşması yapan Sancar, burada dinler, diller, kültürler ve inançlar, birlikte kardeşçe yaşamayı bildiklerini ve bu kardeşliğin hukukunu kurduklarını söyledi. Sancar, "bu ülkeyi Mardin gibi yapmayı istiyoruz" dedi.

 

Sancar konuşmasını şöyle sürdürdü,
"Bu ülkeyi kültürlerin inançların dillerin bir arada özgürce eşit bir şekilde yaşayacağı bir düzene kavuşturalım. Bundan korkuyorlar çünkü bütün düzenlerini ayrıştırma üzerine kurmuşlar. Bu ülkeye büyük barışı getirmeye yemin ettik. Büyük barışın anahtarı Kürt sorununda demokratik çözümdür. Önümüz barış, demokrasi, adalet. Büyük barışı, demokrasiyi, eşit ve ortak yaşamı getireceksek en geniş Demokrasi İttifakını da kurmak zorundayız. İşte onun için uğraşıyoruz. Bu ittifak sadece belli gruplar ve çevrelerle sınırlı değil. Türkiye’nin bütün mazlumlarını, dışlananlarını ve sömürülenlerini kapsayacak, geniş bir demokrasi ittifakı olacaktır. Bugün Türkiye’ye dayatılan iki yolun dışında başka yollar olduğunu da gösterecekler.  

 

İttifaklar meselesi gündemde. Parlamento seçimlerine kendi ittifakımızla gireceğiz ama cumhurbaşkanlığı seçimi için de bütün muhalefet partileriyle diyalog ve müzakere istiyoruz. Eğer muhalefet partileri bizlerle geçiş süreci ve önümüzde ki dönemin temel ilkelerini seçime kadar olan süreçte yaşanan haksızlıkların ve tahribatların tamiri konusunda müzakere ederlerse ortak aday fikrine de açığız. Bugün 6 muhalefet partisinin başkanları bir araya geliyor, gelsinler. Ama HDP’yi yok sayan bu diyalogda, HDP ile ilişki kurmayı, müzakere yürütmeyi planına koymayan bir anlayışın Türkiye’ye nasıl bir gelecek vaat ettiğini de açıklaması gerekiyor. Çünkü bu masada oturanların önce uzlaşması kabul etmesi mutabakata varması gerekiyor.

 

HDP’ye düşmanca yaklaşan herhangi bir partinin kendini muhalefet gücü saymaya da hakkı yoktur. Biz de bu konuda görüşümüzü açıkladık ama asıl tartışmaları gereken şey bu ülkeye güçlü demokrasiyi ve kalıcı barışı nasıl getireceğimizdir. Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken güçlü demokrasi ve kalıcı barış gerçek adalet için HDP ile müzakere etmek şarttır. HDP ile diyalog içinde, mutabakat aramak şarttır. Çünkü halkın demokrasi inancı, halkın barış talebi halkın adalet hasreti bu ülkeyi dönüştürebilecek aydınlığa taşıyabilecek en temel güçtür. 

 

Elektriğe yüzde 100’den fazla zam geldi. İnsanlar faturalarını ödeyemiyor, esnaf dükkanını kapatıyor. Küçük atölyeler çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. DEDAŞ  zulmü bu toprakları kurutuyor. Yıllardır Mardin’in ve bölgenin pek çok şehrin çiftçileri, DEDAŞ zulmüne karşı durmadan bağırıyorlar. Ses çıkarmaya çalışıyorlar ama bu sesler ülkenin başka yerlerinde yeterince duyulmadığı için şimdi elektrik zulmü ülkenin tamamına yayıldı."

 

Konuşmadan sonra faaliyet ve mali raporların ibrası yapıldı.

 

Daha sonra seçime geçildi. HDP Nusaybin İlçe Başkanlığına tek adat olarak giren Mehmet Şirin Barış Başkan seçildi.
4. Olağan Genel Kurul sonucundan HDP Nusaybin İlçe yönetimi şöyle oluştu.

 

İlçe Başkanı Mehmet Şirin Barış,
Yönetim Kurulu Asil - Şindar Akınıcı, Alaettin Aslan, Mehmet Nuri Kutlu, Mehmet Dari, Gülizar Yiğit, Latif Oğur, Gülistan Yüce, İbrahim Uğurel, Abdulselam Aykut, Mehmet Elmas,
Yönetim Kurulu Yedek - Hakan Koç, Mahmut Pulat, Sadiye Bilgiç, Ğezal Aykut, Ramazan Ay