Nusaybin'de 2'inci Diyabet Kampı düzenledi

Açıklama

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve Mardin'de ilk ve tek olma özelliği taşıyan "Mardin Diyabetli Çocuklar Kampı" bu yıl Nusaybin'de ikinci defa düzenlendi.

 

Nusaybin Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ile Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ve Diyabetli Çocuklar Vakfı işbirliğinde organize edilen "2'inci Diyabet Kampı" Nusaybin DSİ Barajı Tesislerinde düzenlendi.

 

Mardin ve İlçeleri yanı sıra Batman, Şırnak ve Diyarbakır'dan 60 çocuk katıldığı kampta, diyabet eğitimleri yanı sıra rafting, masa tenisi, badminton, okçuluk ve kitap okuma gibi çok sayıda sosyal ve kültürel etkinlik yapıldı.

 

AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz ve Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici, Diyabet Kampını ziyaret ederek Diyabetli Çocuklarla bir araya geldi.

 

Burada kamp hakkında bilgi alan Milletvekili Kılıç daha sonra yaptığı açıklamada, Diyabet Kampında çocukların kendi yaşamlarını kolaylaştıracak, o konforu sağlayacak eğitimler aldığına şahit olduklarını söyledi.

 


Kılıç; "Nusaybin Kaymakamlığımız, Belediyemizin, Artuklu Üniversitemizin ve aynı zamanda İl Sağlık Müdürlüğümüzün destekli verdiği diyabetli çocuklar kampımızda çocuklarımızı burada 4 gün boyunca misafir ediyoruz. Arkadaşlar burada hakikaten kendi yaşamlarını kolaylaştıracak, o konforu sağlayacak eğitimler veriyorlar. Bu eğitimler verilirken öğrencilerimiz, kendi kendine yetecek, ebeveynlerinden veya herhangi bir sağlık kuruluşundan yardım almadan kendi başına günlük hayatını sürdürebilecek eğitimleri alıyor. Kendi yemeklerini kendileri denetleyebiliyor, miktarını kendileri ölçüp biçebiliyorlar. Bu kampın düzenlemesinde emeği geçenleri kutluyorum" dedi.

 

Kamp ziyaretinde açıklamalarda bulunan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı ise, Nusaybin'de Diyabet Kampının ikincisini düzenlediklerini belirtti. Kampın geleneksel hale getirilmesini planladıklarını ifade eden Kayabaşı; "Ümit ediyorum ki artık Nusaybin'imizde bu kapımızı gelenek haline getirerek her yıl burada diyabetli yavrularımızı burada misafir etmek istiyoruz. Bundan da onur duyuyoruz. Yaklaşık 60 yavrumuz civar illerden Mardin'imizin civar ilçelerinden yavrularımızı burada misafir ediyoruz. Bu kampla birlikte diyabetin hayatlarında bir mani olmadığını öğreniyorlar. Diyabetli yaşamın kontrol altına alındığında kendi kendini yönetebilen öz kontrolü ile birlikte diyabetli olmayan çocuklardan bir dezavantajları olmadığını burada hem eğlenerek, gülerek uzmanlarından öğreniyorlar. Kamp süresince birçok etkinlik yapıldı. Yavrularımıza raftingden tutunan sanat etkinliklerine, okçuluk ve diğer Spor dallarında, kültürel ve müzik anlamında çeşitli etkinlikler düzenlenerek kamp eğlenceli hale getirildi." şeklinde konuştu.

 

Diyabet Kampına katılan Hüseyin Aslan da, kamp süresince diyabetle ilgili sağlık ve uzman ekiplerden çok istifade ettiklerini söyledi.

 

Aslan; "Hayatımıza daha kolay bakabileceğiz. Mesela eskiden karnıma iğne yapmaya korkardım ama artık korkmuyorum.  Burada bulunan herkes bize çok yardımcı oldu, hepsine teşekkür ediyorum. Bize dersler verdiler, diyetisyenlerimiz nasıl besleneceğimizi söylediler, nasıl tedavimizi yapacağımızı öğrendik, şekerimiz düştüğünde ne yapabileceğimizi öğrettiler bize" ifadelerini kullandı.

 

Dört gün süren Diyabet Kampı sonunda DSİ BarajI Tesislerinde veda programı düzenlendi. Programa katılan  Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz ve Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici yöresel müzikler eşliğinde öğrenciler birlikte halay çekti.