GÜNDEM Haber Girişi : 22 Mart 2024 10:36

Cipteki infazlar davasının 4’üncü duruşması görüldü

Cipteki infazlar davasının 4’üncü duruşması görüldü


Mardin'de, Irak uyruklu 5 kişinin cipte silahla öldürülmesi olayına ilişkin 2’si tutuklu 4 sanığın yargılandığı davanın 4’üncü duruşması görüldü. Duruşma, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için ileri bir tarihe ertelendi.


Olay, 19 Ocak 2023’te Uluslararası İpekyolu'nun Artuklu ilçesi kırsal Yeniköy Mahallesi mevkisinde meydana geldi. Diyarbakır'a gitmek için Irak'ın Duhok kentinden yola çıkan, içinde akraba olan 5 kişinin bulunduğu cipi durduran başka bir araçtaki şüpheliler, kurşun yağdırıp, kaçtı. Ciptekilerden Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63) ve Abdullah Saleh Mustafa (69) olay yerinde, Chiman Shaheen Khalid (75) ile Ahmed Jalaladeen İbrahim (45) ise kaldırıldıkları hastanelerde hayatını kaybetti. Cenazeler, işlemlerin ardından Irak'a gönderilerek defnedildi.


Jandarmanın yaptığı çalışmayla kamera kayıtlarından olaya karıştıkları tespit edilen M.Y., F. A. ve A. K., evlerine yapılan baskınla yakalandı. Daha sonra şüphelilere silahları temin ettiği belirlenen İ.D. da yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheliler işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. M. Y. ile İ.D., daha sonra adli kontrolle serbest bırakıldı.

4 SANIK İÇİN HAPİS CEZASI TALEBİ
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonrası hazırlanan iddianame, Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. İddianamede M. Y, F. A. ve A. K. hakkında “kasten adam öldürme”, “nitelikli yağma” ve “ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 11 yıldan 18’er yıla kadar hapis cezası, İ..D’a da “izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma imal etme, nakletme ve satma” suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istendi.


DURUŞMA HAZİRAN’A ERTELENDİ
Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 3’üncü duruşmasına tutuksuz sanıklar katılmazken, tutuklu sanıklar A. K. ile F. A. tutuklu bulundukları cezaevinden SEGBİS aracılığı ile katıldı. K. ile A., ilk duruşmadaki beyanlarını tekrar ettiklerini söyledi.


Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 13 Haziran Perşembe gününe erteledi.