GÜNDEM Haber Girişi : 19 Ocak 2024 19:53

Esnaf Odası Başkanı Özel Nusaybin ilçesinin ihtiyaçları için bakanlara seslenerek açıklamada bulundu

Esnaf Odası Başkanı Özel Nusaybin ilçesinin ihtiyaçları için bakanlara seslenerek açıklamada bulundu

Nusaybin İlçesinde bir araya gelen STK ve vatandaş ilçenin ihtiyaçları için açıklamada bulunuldu.

Nusaybin Cumhuriyet Meydanında toplanan kalabalık adına Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Özel yaptığı açıklamada:

“Devletimiz son dönemlerde ciddi yatırımlar yaparak ilçemize önemli katkılarda bulundu. Bu anlamda İlçemiz adına teşekkür ediyoruz.

Fakat;

Yıllardan beri çözülmesi gereken ilçemizin temel sorunları hep sözde kalıp bir türlü çözüme kavuşamamaktadır. Nusaybin ilçemiz bir sınır ilçesi olup Ticaretin merkezidir.

Devlet büyüklerimizden tek istediğimiz basın açıklamamızda söz edeceğimiz sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasıdır. Bu taleplerimiz esnaf ve sanatkarlar odası öncülüğünde tüm STK’larımız,Dernek Temsilcilerimiz, Esnaflarımız ve Muhtarlarımız, kanaat önderlerimizin mutabık olduğumuz ortak taleplerdir.”dedi

Başkan Özel sözlerine şöyle devam etti; Mardin ilinin en büyük ilçelerinden ve en önemli ticaret merkezlerinden olan Nusaybin İlçemizde nihayet doğalgaz çalışmaları 2022 yılında başlandı. Fakat bir türlü bitmek bilmeyen çalışmalardan dolayı ilçemiz yıllardır bir türlü doğalgaza kavuşmadı. Nusaybin İlçemizde bulunan tüm STK temsilcileri olarak daha önce enerji bakanlığına ilçemize doğalgazın verilmesi için defalarca gerek yazılı gerek sözlü olarak girişimler yaptık. Her yıl bu yıl içerisinde doğalgaz alt yapısı tamamlanacak ve teslim edilecek sözlerini aldık. Fakat bu sözler sadece söz olarak kaldı. Mardin ilimiz ve diğer tüm ilçelerde doğalgaz çalışmaları bitmiş doğal gaz verilmiş ve çalışmalar devam ederken birçok ilçeden gerek ticari gerek nüfus olarak daha iyi konumda olan Nusaybin ilçemizde herhangi bir gelişme olmayıp yıllardır bu sorun devam etmektedir.

Bir an önce Nusaybin ilçemizin ihtiyacı olan Nusaybin için adeta kanayan bir yara haline gelen doğalgaz talebimizin karşılanmasını istiyoruz.

OSB VE TEKSTİL KENT

Nusaybin ilçemizde her geçen gün imalat sanayinin geliştiği üretim modelinin büyümesinde önemli bir rol oynayan ilçe olmaya başladı. Üreten ve üreticiler

olarak yatırımların ilçemize geldiği yeni yatrımlarla istihdam olanakları artan ilçemizde bir çok kez ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan görüşmeler neticesinde ilçemize Organize sanayi bölgesi için sözler verildi. Bununla kalmakla beraber Organize bölgesinin yer tahsisi yapıldığına ilişkin belirlemeler yapıldığı ama hiç bir kazmanın vurulmadığı göz önündedir.

İlçemizde teksil üretim alanında birçok tekstil firmalarının olduğu ve ciddi anlamda istihdam ve üretim yapılmaktadır. Nusaybin ilçemizde bulunan STK temsilcileri olarak gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde Nusaybin İlçemize Tekstilkent sözü verildi fakat herhangi bir girişim olmadı. Talebimiz ilçemizde Tekstilkent ve Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasıdır.

Nusaybin ilçemize biran önce tren seferlerin yapılmasını istiyoruz.

İlçemizden Demiryolu, Irak ve Suriye’ye yapılan taşımacılık daha önce yoğun olarak kullanılmaktaydı.

Nusaybin Demiryolu hattı üzerinde hem Mardin’e yurtiçi taşımalar, hem de Nusaybin’e, buradan tırlarla Irak’a aktarılan ticaretimizi canlı tutan uluslararası taşımalar yapılmaktaydı.

 2014 yılında ise başlayan Kobani olayları sebebiyle eylül ayında Suriye sınırına yakın bölgelerde devam eden çatışmalardan dolayı, Nusaybin’e gelen tüm tren seferleri durduruldu. Durdurulan tren seferlerinin tekrardan aktif hale gelmesi için Devlet demir yollarına gerekli girişimlerimizi yaptık. Yaptığımız girişimler sonucu Tren seferlerinin tekrardan başlanacağı söylendi fakat şuana kadar herhangi bir gelişme olmadığını görüyoruz. İlçemizde demiryolu taşımacılığı sayesinde hem lojistik firmalarımıza hem insanlarımıza büyük bir oranda iş istihdamı sağlamaktaydı. Binlerce insanımız demiryolu ticareti sayesinde evine ekmek götürüyordu. Hattın, bölgedeki sorunlar ve en önemlisi ilçemizdeki sorunların sona ermesi ile beraber huzur ve refahın gelmesi ile beraber ilçemizde bulunan tren demiryolunun bir an önce faaliyete geçmesini istiyoruz.

 İlçede öğretmen evi yok! Biran önce yapılmasını istiyoruz

Nusaybin ilçemizin bir diğer eksiği öğretmen evidir. İlçemizde öğretmen evi’nin yapılmasını , eğitim çalışanlarının rahat bir ortamda olmasını, Öğretmenlerimizin sosyal yaşamlarının daha güzel bir hale gelmesi için Nusaybin ilçemizde eksik olan öğretmen evinin yapılmasını istiyoruz.

Nusaybin ilçemizin temel sorunlarını dile getirmek için yaptığımız basın açıklamasında bizleri yalnız bırakmayan her zaman yanımızda olan Nusaybini seven nusaybine sahip çıkan değerli esnaflarımıza,Stk oda başkanlarımıza,dernek kuruluşlarımıza,muhtarlarımıza ve burda bulunan herkese teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Nusaybin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hüseyin Gündoğdu ise İlçeye otogarın yapılması için girişimlerde bulunduk maalesef yapılmadı. Devlet büyüklerimizden biran önce ilçemizde otogarın yapılmasını istiyoruz.”dedi.