GÜNDEM Haber Girişi : 23 Ekim 2023 19:39

Nusaybin İnanç Parkında etkinlik

Nusaybin İnanç Parkında etkinlik

Nusaybin'de Avrupa Kültür Mirası programı kapsamında Unesco Geçici Kabul Listesi'nde "İnanç Parkı" adıyla yer alan Mor Yakup Kilisesi ile Zeynel Abidin Camii ve Külliyesinde program düzenlendi.

 

Programa Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Elif Belkıs Baştürk, Mardin İl Müftüsü Dr. Enver Türkmen, Papaz Gabriel Akyüz, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

İl Müftüsü Enver Türkmen yaptığı açıklamada, Nusaybin'de çocuklar ve Hristiyan din adamı Gabriel Akyüz ile birlikte olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

 

Ülkede her zaman hangi dinden hangi mezhepten olursa olsun herkesle beraber yaşamayı esas hale getirdiklerine de değinen Türkmen, şu ifadelere yer verdi:

 

"İslam dini her zaman birleştirici ve barışçı bir din olmuştur. Dinimiz ayrı olabilir, dilimiz ayrı olabilir. Ama biz herkesin beraber yaşayacağı bir dünya diliyoruz ve istiyoruz. Masum insanlar, masum çocuklar ölmesin istiyoruz. Bu temennilerle dua ediyoruz. Öldürerek değil, yaşatarak barış geleceğine inanıyoruz."

 

Papaz Gabriel Akyüz, çocuklarla beraber burada olmanın kendisini çok duygulandırdığını söyledi.

 

Akyüz, "Bu manzara çok güzel. Çocuklar yaşasın. Çocukları dünyaya getirmekle gerçek bir anne baba olmayız. Onlara iyi eğitim vererek, yetiştirerek insanlığa ve Allah'a kazandırarak gerçek anne baba oluruz. Benim temennim de çocuklar ölmesin" dedi.

 

15 gündür yaşanan savaşta İsrail'in masum çocukları vurduğunu üzülerek takip ettiğini söyleyen Akyüz, bu savaşın en kısa sürede bitmesini diledi.

 

Program çocukların çeşitli oyunlar oynamasıyla sona erdi.